November 27, 2021

Septet of local high school football players make IPSWA All-State teams

All-State football teams released shortly after midnight on Tuesday for all seven classes of high school football.

A trio of players from the Creston News Advertiser coverage area made the second team of their respective classes.

Offensive linemen Avery Fuller of Creston and Hernan Castor of Lenox both helped pave the way for over 2900 yards of offense for their respective teams.

Caelen DeVault, a senior defensive back from Nodaway Valley, also made the second team.

DeVault led the Wolverines with 84 tackles, 53 of which were solo tackles. He also had seven tackles for loss and three interceptions on the season

Issac Grundman, a junior running back at Lenox, Derek Paup, a defensive lineman from Creston, Avery Phillippi, a defensive lineman from Nodaway Valley and Brycen Wookey of Murray made the third team as a punter.

Grundman was the main Tiger in Lenox’s rush-centric offensive attack with 123 carries for 1,669 yards and 32 touchdowns.

Paup led Creston in sacks with four and tackles for loss with seven.

Phillippi had 20 tackles for loss, as well as 2 1/2 sacks and 42 1/2 tackles during the 2021 season for the Wolverines.

Wookey had 15 punts for 581 yards for the Mustangs this fall.


Eight-player

First Team

QB – Conor Gruver, Sr., Easton Valley.

RB/FB – Simeon Reichenbach, Jr., WACO; Lane Spieker, Sr., CAM; Marcus Herold, Sr., Turkey Valley.

WR/TE – Carson Fuegen, Jr., Easton Valley; Dalton Dibert, Sr., Kee.

OL – Reese Oglesbee, Sr., CAM; Collin Kleppe, Sr., Turkey Valley; Wesley Galles, Sr., Remsen St. Mary’s.

K – Matt Beisswenger, Sr., Audubon.

Off Util – Damon Weber, Sr., Kee.

DL – Jonah Clark, Sr., WACO; Hayden Felkey, Jr., Easton Valley; Cade Ticknor, Sr., CAM.

LB – Eddie Burgess, Sr., Montezuma; Andin Farrell, Sr., Easton Valley; Joe Kauffman, Sr., CAM.

DB – Gavin Smith, Sr., Audubon; Jake Malcom, Sr., Fremont-Mills.

P – Austin Jensen, Sr., Remsen St. Mary’s

Ret – Damon Schmid Sr., Kingsley-Pierson

Def Util – Colby Rich Sr., CAM

Second Team

QB – Cael Ortmann Jr., Remsen St. Mary’s

RB/FB – Beau Flander, Sr., English Valleys; Charlie Simpson, Jr., Easton Valley; Carter Andreasen, Sr., Audubon.

WR/TE – Luke Menster, Sr., Springville; Trey Jungers Sr., Newell-Fonda.

OL – Hernan Castor, Sr., Lenox; Izak Baron, Sr., Newell-Fonda; Jared Thiry, Jr., Don Bosco.

K – Owen Cook, Jr., Montezuma.

Off Util – Jacob Maurer, Jr., BGM.

DL – Joey Schramm, Sr., Audubon; Dylan Hoefer, Sr., Woodbine; Cade Tenold, Sr., Don Bosco.

LB – Max Hough, Jr., Graettinger-Terril / Ruthven-Ayshire; Buddy Hill, Sr., Kee; Jared Hoodjer, Sr., Janesville.

DB – Cade Shield, Sr., Lone Tree; Mason Miller, Jr., WACO.

P – Cade Nelson, Sr., Southeast Warren.

Ret – Gabe Gilgen, Sr., West Harrison.

Def Util – Dylan Reicks, Sr., Turkey Valley.

Third Team

QB – Mason Dicks, Jr., Newell-Fonda.

RB/FB – Isaac Grundman, Jr., Lenox; Rowan Carlson, Jr., Tripoli;

Kaden Behrens, Sr., Dunkerton.

WR/TE – Cormick Currans, Sr., Graettinger-Terril / Ruthven-Ayrshire; Jacob Moel, Sr., BGM.

OL – Nate McMinamen, Sr., Baxter; Tim Willits, Sr., WACO; Dillon Beck, Sr., Easton Valley.

K – Ethan Farrell, Sr., Easton Valley.

Off Util – Will Ragaller, Sr., Ar-We-Va.

DL – Ronan Peach, Sr., Iowa Valley; Alex Goetzinger, Sr., Kee; Cooper Nielsen, Jr., Audubon.

LB – Paxten VanHouten, Jr., Fremont-Mills; Sage Evans, Jr., West Harrison; Lawson Losee, Sr., Riceville.

DB – Cody Damman, Jr., Baxter; Connor VanZee, Sr., Montezuma.

P – Brycen Wookey, Sr., Murray.

Ret – Noah Hanson, Sr., Turkey Valley.

Def Util – Cam Buffington, So., Winfield-Mt Upton.

Class A

First Team

QB – Logan Knaack, Sr., Grundy Center.

RB/FB – Adam Hackett, Sr., East Buchanan; Connor Dodd, Sr., HMS; Mathew Francis, Sr., West Hancock.

WR/TE – Nash Holmgaard, Sr., Newman Catholic; Austin Hilmer, Sr., North Linn; Carter Bleil, Sr., Woodbury Central.

OL – Brayden Sawyer, Sr., Grundy Center; Cody Fox, So., East Buchanan; Lance Berends Jr., HMS; Rex Johnsen, Sr., Logan-Magnolia; Llan Martinez, Sr., West Hancock.

K – Colin Gordon, So., Grundy Center.

Off Util – Gabe Kopriva, Sr., North Tama.

DL – Seth Hermanson, Sr., Lake Mills; Chet Buss, Sr., North Butler; Khelton Reed, Sr., Earlham;

Will Bennett, Sr., Lisbon.

LB – Jackson Dewald, Jr., Westwood; Max Kohl, Sr., Lisbon; Max McGill, Jr., Woodbury Central; Kane Zuehl, Sr., West Hancock.

DB – Dexter Whitehill, Sr., Grundy Center; Darrell Matchem, Sr., Earlham; Kooper Ebel, Jr., HMS; Braden Walk, Sr., West Hancock.

P – Caden Palmer, Sr., Clayton Ridge.

Ret – Keaton Bonderson, Jr., Gehlen Catholic HS.

Def Util – Dayne Zinkula, Sr., Grundy Center.

Second Team

QB – Dallas Kluender, Sr., Woodbury Central.

RB/FB – Cade Haughenbury, Sr., North Linn; Gavin Maguire, Sr., Logan-Magnolia; Michael Turner, Jr., Tri-Center.

WR/TE – Kaden Abele, Sr., Lake Mills; Devin McKinley, Sr., North Tama; Preston McCoy, Sr., Alta-Aurelia.

OL – Ethan Timp, Sr., South Winneshiek; Landon Stolte, Jr., Lisbon; Max Nielsen, Sr., IKM-Manning; Noah Walthart, Jr., East Buchanan; Brighton Kudej, Jr., West Hancock.

K – Daniel Perez, Sr., Wapello.

Off Util – Austin Kremkoski, Sr., Riverside.

DL – Mason Harter, Jr., Wapsie Valley; Landen Paul, So., North Linn; Aiden Hansen, Sr., Lisbon; Tate Entriken, Sr., Hudson.

LB – Bowen Munger, Sr., Starmont; Travis Kamradt, Jr., HMS; Brecken Freeberg, Sr., Tri-Center; Rylan Barnes, Jr., West Hancock.

DB – Dawson Schmit, Jr., Wapsie Valley; Cael Bridgewater, Jr., North Linn; Amos Rasmussen, Sr., IKM-Manning; Ben DeMeulenaere, Sr., Belle Plaine.

P – Kolben Miller, Sr., North Butler.

Ret – Maddox Griffin, Sr., Wapello.

Def Util – Lorne Isler, Sr., Saint Ansgar.

Third Team

QB – Tate Haughenbury, Jr., North Linn;

RB/FB – Bryer Prochniak, Jr., North Union; Jamien Moore, Sr., Lisbon; Corder Noun Harder, So., Lynnville-Sully.

WR/TE – Aidan Fries, Sr., North Union; Adam Greiner, Sr., North Tama; Lane Kenny, Jr., Akron Westfield.

OL – Haden Baker, Sr., Alburnett; Thorin Rodne, Sr., Westwood; Tristan Mallory, Jr., Madrid; Abraham Christensen, Sr., Ogden; Wyatt McMahon, Sr., North Linn.

Off Util – Tade Parsons, Sr., Wapello.

DL – Jaxon Johnson, Sr., Tri-Center; Ty Jones, Sr., Lynnville-Sully; Ethan Thimmes, So., North Cedar; Logan Rausch, Sr., North Tama.

LB – Aiden Martin, Jr., AHSTW; Aiden Zook, Sr., North Tama; Kyle Squires, Jr., Lynnville-Sully; Tanner Thurn, So., East Buchanan.

DB – Trey Nelson, Sr., Nashua-Plainfield; Calvin Wallis, Jr., Logan-Magnolia; Cole Staska, Sr., Missouri Valley; Conner Maston, Jr., Lynnville-Sully.

Ret – Matt Peters, Sr., Lawton Bronson.

Def Util – Cade Walkingstick, Sr., Akron Westfield.

Class 1A

First Team

QB – Jack Pettit, Sr., Van Meter

RB/FB – Cade Molyneux, Sr., Sigourney-Keota; Gavin Cornelison, Sr., ACGC; Dalten Van Pelt, Sr., Van Meter.

WR/TE – Caleb Holthaus, Jr., Columbus Catholic; Brady Lynott, Jr., West Sioux; Griffin Greiner, Sr., Cardinal CSD.

OL – Zach Smithart, Sr., Sigourney-Keota; Easton Eledge, Sr., Underwood; Cale Jensen, Sr., Dike-New Hartford HS; Mario Duenas, Sr., West Sioux; Lincoln Olsen, Sr., Van Meter; Cael Hoing, Sr., ACGC.

K – Colten Clarahan, Sr., Sigourney-Keota.

Off Util – Dylan Wiggins, Jr., West Sioux.

DL – Jason Koopman, Sr., Beckman Catholic; Wil Textor, Jr., Dike-New Hartford HS; Braden Powers, Sr., Denver; Casey Trudo, Sr., Van Meter.

LB – Carson Hartz, Jr., Columbus Catholic; Nick Reinicke, Jr., Dike-New Hartford HS; Ben Gilliland, Jr., Van Meter; Reese Moore, Sr., Van Meter;

DB – Cayden Gassmann, Jr., Beckman Catholic; Parker Adams, Sr., Dike-New Hartford HS;

Blake Van Ballegooyen, Sr., West Sioux; Ganon Archer, Sr., Van Meter.

P – Blake McAlister Sr., South Central Calhoun

Ret – Cayden Jensen, Sr., ACGC.

Def Util – Cullen McShane Sr., MFL MarMac

Second Team

QB – Carter Gallagher, Sr., Columbus Catholic.

RB/FB – Joey Anderson, Sr., Underwood; Jerek Hall, Jr., Dike-New Hartford HS; Carter Bultman, Jr., West Sioux.

WR/TE – Scott Pearson, Sr., Underwood; Devon Kollasch, Sr., Dike-New Hartford HS; Aaden Schwiesow, Sr., West Sioux.

OL – Brett Burlage, Jr., Beckman Catholic; Aidan Schuster, Sr., Sigourney-Keota; Drake Berry, Sr., West Branch; Cameron Spina, Sr., Ridge View; Luke Koepke, Sr., Denver HS; Victor Gonzalez; Sr., ACGC.

K – Collin Brandt, Sr., Underwood.

Off Util – Alex Ravlin, Jr., Underwood.

DL Cade Streigle, Sr., Sigourney-Keota; Cal Wanninger, Sr., Kuemper Catholic; Kolton Luscombe, Jr., Ridge View; Mason Knipp, So., Columbus Catholic,

LB – Elliot Naughton, Sr., Beckman Catholic; Chase Berding, Sr., Central Springs HS; Nathan Graves, Sr., Dike-New Hartford HS; Korbin Barck, Sr., Van Meter.

DB – Levi Koopmans, Sr., West Sioux; Cade Harriman, Sr., Ridge View; Trevan Reiter, Sr., Denver HS; Caelen DeVault, Sr., Nodaway Valley.

P – Brody Deitering, Sr., Ridge View.

Ret – Levi Crawford, Sr., Sigourney-Keota.

Def Util – Reid Rumelhart, Sr., ACGC.

Third Team

QB – Isaac Kacmarynski, Jr., Pella Christian HS.

RB/FB – Nolan Delong, Jr., Durant; Owen Huehnergarth, Sr., Beckman Catholic;

Jack Menster, Jr., Cascade.

WR/TE – Kyson Van Vugte, Sr., Western Christian; Ryan Walters, Jr., South Hardin HS; Eric Mulder, Sr., Pella Christian.

OL – Joshua Gaffey, Sr., Regina Iowa City; Conner Reed, Sr., Sigourney-Keota; Tegan Carson, Sr., Central Decatur; Logan Beatty, So., Denver HS; Sean May, So., South Hardin HS; Michael Steinfeldt, Jr., Van Meter.

K – Nolan Dall, Sr., Dike-New Hartford HS.

Off Util – Gabe McGeough, Sr., MFL MarMac.

DL – Aidan Udell, Sr., Regina Iowa City; Joe Johnson, Jr., Aplington-Parkersburg HS; Payton Jacobe, So., ACGC; Avery Phillippi, Sr., Nodaway Valley.

LB – Andy Henson, Jr., West Branch; Tyler Schmitt, Sr., East Sac County; Shane Habben, Jr., Western Christian; Jack Clarahan, Jr., Sigourney-Keota.

DB – Kevin King, Sr., South Central Calhoun; Logan Cassady, Sr., Interstate 35; Mason Sheldahl, Sr., South Hardin HS; Carter Durflinger, Jr., Van Meter.

P – Hunter Keller, Sr., West Central Valley High School.

Ret – Caylor Hoffer, Sr., Denver HS.

Def Util – Waylen Butler, Sr., South Hardin HS.

Class 2A

First Team

QB – Kolson Kruse, Sr., Southeast Valley.

RB/FB – Griffin Diersen, Jr., OABCIG; Preston Pope, Sr., West Marshall; Pat Hennessey, Sr., Waukon.

WR/TE Caleb Sauser, Sr., Monticello; Will Bunn, Sr., Roland Story; Drake Wemark, Sr., New Hampton,

OL – Pierce Woodruff, Sr., Southeast Valley; Sam Schaper, Jr., West Marshall; Easton Fleshman, Sr., West Lyon; Joshua Kooi, Sr., West Lyon; Griffin Hoyer, Sr., Estherville-Lincoln Central; Lyle Moore, Sr., CL-GLR.

K – Christian Castillo, Jr., Monticello.

Off Util – Zach Lutmer Jr., CL-GLR

DL – Aaron Graves, Sr., Southeast Valley; Owen Douglas, Jr., Williamsburg; Austin Pfantz, Jr., West Marshall; Gabriel TerWee, Sr., West Lyon;

LB – Zach Jensen, Sr., Spirit Lake; Evan Sloan, Sr., Garner Hayfield Ventura; Dawson Ripperda, Sr., West Lyon; Lincoln Snitker, Sr., Waukon,

DB – Blake Janssen, Sr., Iowa Falls; Kellen Moore, Jr., Forest City; Jagger Schmitt, Sr., Clear Lake High School; Jaxon Meyer, Sr., West Lyon.

P – Nate Black, Sr., Greene County.

Ret – Richard Daugherty, Jr., Greene County.

Def Util – Peyton Hart, Jr., West Marshall.

Second Team

QB – Preston Ries So., Monticello

RB/FB – Tadyn Brown, Jr., Clarinda; Aiden Anderson, Sr., PCM; Braden McShane, So., New Hampton.

WR/TE – Jake Weber, Sr., Williamsburg; Easton Harms, Sr., OABCIG; Tre Fisher, Sr., Southeast Valley.

OL – Luke Swanger, Jr., OABCIG; Owen Thomas, Sr., Monticello; Jackson Pence, Sr., Albia; Zach Chaplin, Jr., West Marshall; Israel Hernandez, Sr., North Fayette Valley.

K – Ivan Orozco, Sr., Iowa Falls.

Off Util – Beckett DeJean, Jr., OABCIG.

DL – Logan Green, Sr., Clarinda; Michael Rumley, So., Greene County; Durant VanDyke, Sr., PCM; Jacob Burgart, Sr., New Hampton.

LB – Justin Loseke, Jr., Southeast Valley; Bradyn Smith, Sr., Greene County; Eric Kinkaid, Sr., Camanche; Rex VanWyhe, Sr., CL-GLR.

DB – Jackson Morton, Sr., Greene County; Derek Weisskopf, So., Williamsburg; Jahsiah Galvan Sr., West Liberty; Cooper Spiess, Sr., CL-GLR.

P – Tyler Kuecker, Sr., PCM.

Ret – Kaleb White, Jr., North Fayette Valley.

Def Util – Carson Vandelune, Sr., PCM.

Third Team

QB – Carson Toebe, Sr., Clear Lake.

RB/FB – Lathe Muench, Sr., Southeast Valley; Sam Primakov, Sr., Chariton; Brayden Onken, Jr., Osage.

WR/TE – Jack Latham, Sr., Spirit Lake; Carson Cummer, Sr., Wahlert Catholic; Michael Niebergall, Sr., Union Community.

OL – Nolan Kagemann, Jr., Camanche; JD Seering, Jr., West Liberty; Cam Stalzer, Sr., Iowa Falls; Ayden Camu, Sr., PCM; JR McDonough, Sr., Chariton.

K – Kinnick Clabaugh, So., Clear Lake High School.

Off Util – Bryce Stalder, Sr., Greene County.

DL – Sam Wilt, Sr., Anamosa; Donovan Nickelson, Sr., PCM; Barrett Muller. Jr., Osage; Keaton Bindel, Sr., Pocahontas.

LB – Justice Jones, Sr., Mid-Prairie; Noah O’Mally, Sr., Osage; Dacoda Marvets, Sr., Union Community; Caden Vellinga, Jr., West Marshall.

DB – Tate Petersen, Jr., Monticello; Tucker Dickherber, Sr., Camanche; Graham Eben, So., CL-GLR; Hunter Jacobson, Sr., West Lyon.

Ret – Wyatt Beckwith, So., Albia.

Def Util – Colton Brant, Sr., Southeast Valley.

Class 3A

First Team

QB – Teagon Kasperbauer, Jr., Harlan.

RB/FB – Marcus Beatty, Sr., Independence; Landyn Van Kekerix Sr., Boyden-Hull/Rock Valley;

John Argo Sr., Davenport Assumption.

WR/TE – Will Orness, Jr., Humboldt; Tyler Schenkelberg, Sr., Sergeant Bluff-Luton; Connor Frame, Sr., Harlan.

OL – Korver Hupke, Jr., Independence; Luke Reth, Jr., West Delaware; Ben Kuehnast, Sr., Humboldt; Cody Felt, Sr., ADM; Joe Turner, Sr., Davenport Assumption; Gunner Schmitz, Jr., Harlan.

Off Util – Caden Matson, Sr., Humboldt.

DL – Nick Wacha, Sr., Ballard; Gage Marty, Sr., Solon; Tanner Pontow, Sr., Carroll; Jameson Bieker, Sr., Harlan.

LB – Wyatt Voelker, Sr., West Delaware; Ty Dittmer, Sr., Nevada; Jacob Imming Sr., Sergeant Bluff-Luton; Lucas Stanley, Sr., Harlan.

DB – Jacob Brecht, Sr., Benton; Raub Loecke, Sr., West Delaware; Seth Brown, Sr., Nevada;

Aiden Hall, Jr., Harlan.

P – Tanner Te Slaa, Sr., Boyden-Hull/Rock Valley.

Ret – Caeden DaSilva, Sr., Nevada.

Def Util – Will McLaughlin, Sr., Harlan.

Second Team

QB – Tyler Smith, Jr., Sergeant Bluff-Luton.

RB/FB – James Edwards, Sr., Nevada; Sean Stahle, Jr., Solon; Brevin Doll, So., ADM.

WR/TE – Trevon Smith, Sr., Algona; Sal Capaldo, Sr., North Polk; Caleb Kats, Sr., Boyden-Hull/Rock Valley.

OL – Kale Krogh, Sr., Ballard; Gene Blalock, Jr., Grinnell; Ethan Hooyer, Sr., Sioux Center;

Brevyn Kramer, Sr., Boyden-Hull/Rock Valley; Brennen Blegen So., Benton; Avery Fuller, Sr., Creston.

K – Billy Moore, So., Davenport Assumption.

Off Util – Tyler Manske, Sr., Algona.

DL – Tayeton Lohaus, Jr., Humboldt; Kyler Mahan Sr., Benton; Jack Drahos, Sr., Mount Vernon; Vince Benetti Jr., ADM.

LB – Mitch Johnson, Jr., Independence; Brett White, So., Solon; Casey Pick, Sr., Boyden-Hull/Rock Valley; Gabe Heitz, Sr., ADM.

DB – Keegan Schmitt Sr., Independence; Alex Manske, Fr., Algona; Henry Ryan, Jr., Mount Vernon; Ethan Sturm, Sr., Atlantic.

P – Luke Jeltema, Sr., MOC-Floyd Valley.

Ret – Joey Moser, Sr., Harlan.

Third Team

QB – Blake Timmons, Jr., Solon.

RB/FB – Brady Miller, Jr., North Polk; Trenton Pitlik, Sr., Mount Vernon.

WR/TE – Tate Schmitt, Sr., Hampton-Dumont; Lucas Ray, Sr., ADM.

OL – Carson Rhodes, Jr., Nevada; Max Weaton, Jr., Fairfield; Jaxon Woodyard, Sr., Algona; Ethan Kress, Sr., Center Point – Urbana; Bryan Zylstra, Sr., Boyden-Hull/Rock Valley; Clark Younggreen, Jr., Mount Vernon.

K – Miguel Gonzalez, Sr., Sioux Center.

Off Util – Matt Dufoe, Sr., ADM.

DL – Dominic Mora, Jr., Sioux Center; Tyler Lutgen, Jr., Sergeant Bluff-Luton, Josiah Bundt, Sr., MOC-Floyd Valley; Derek Paup, Sr., Creston.

LB – Lucas Kroll, Sr., Washington; Jacob Collison, Sr., South Tama; Cale Engebretson, Sr., North Polk; Gus Collison, Sr., Carroll.

DB – Ethan Patterson Jr., Washington; Owen Brase, Sr., Mount Vernon; Kaden Smith, Sr., Sergeant Bluff-Luton.

P – Sam Holloway, Jr., ADM.

Ret – Jackson Jaspers, So., Mount Vernon.

Def Util – Chase Crooks, Sr., Charles City.

Class 4A

First Team

QB – Braylon Kammrad, Jr., Lewis Central.

RB/FB – Dawson Forgy, Sr., Winterset; Bryant Williams Sr., Burlington; Jon Humpal, Jr., Lewis Central.

WR/TE – Harrison Rosenberg, Sr., Clear Creek Amana; Drew Kingery; Jr., Indianola; Jakob Nelson, Sr., North Scott High School.

OL – Truman Klein, Sr., Webster City; Andrew Hough, Sr., Spencer; Beau Knobloch, Jr., Winterset; Nate Westhoff, Sr., Cedar Rapids Xavier; Cole Hotz, Sr., Waverly-Shell Rock High School; Carter Gorder, Sr., Mason City.

K – Trysten Vazquez, Sr., Cedar Rapids Xavier.

Off Util – Alex Neal Sr., Cedar Rapids Xavier.

DL – Nick Miller, Sr., Lewis Central; Hunter Deyo, Sr., Lewis Central; Jake Walker, Jr., Waverly-Shell Rock High School; AJ Petersen, Jr., North Scott High School.

LB – Blake Bellamy, Sr., Winterset; Keenan Tyler, Sr., Decorah High School; Thomas Sundell, Jr., Cedar Rapids Xavier; Asa Newsom, Jr., Waverly-Shell Rock High School.

DB – Jake Erickson, Sr., Fort Dodge; Kael Kolarik, Sr., Indianola; Aidan McDermott, Jr., Cedar Rapids Xavier; Oliver Hughes, Sr., North Scott.

P – Lane Feierfeil, Sr., Lewis Central

Ret – Lucci Fidone, Jr., Lewis Central

Def Util – McCrae Hagarty Jr., Waverly-Shell Rock High School.

Second Team

QB – Grayson Juel, Sr., North Scott HS.

RB/FB – Johnny Dunn, Sr., Carlisle; Titus Cram, So., Bondurant-Farrar; Will Hiserote, Sr., Cedar Rapids Xavier.

WR/TE – Javion Jondle, Jr., Fort Dodge; Andrew Oltmanns, Sr., Western Dubuque, Epworth; Dillon Ranck, Jr., Norwalk.

OL – Brandon Vander Sluis, Sr., Le Mars; Logan Huckfelt, Jr., Spencer; Tommy Morlan, Sr., Clear Creek Amana; Julian Perez-Hall, Jr., Burlington; Evan Surface, Sr., Western Dubuque, Epworth; Logan Echeart, Jr., Glenwood.

K – Boston Hensley, Jr., Lewis Central.

Off Util – Bennett Brueck, Jr., Indianola.

DL – Walker Whalen, Sr., Indianola; Layne McDonald, Sr., Waverly-Shell Rock; David Borchers, Jr., North Scott High School; Maddux Borcherding-Johnson, Jr., Norwalk.

LB – Cameron Meislahn, Sr., Bondurant-Farrar; Christian Stanek, Sr., Cedar Rapids Xavier; Wyatt Hatcher, Sr., Lewis Central; Josh Hendricks, Jr., Dallas Center Grimes.

DB – Carter Erickson, Sr., Indianola; Jacob Pipho, Sr., Decorah High School; Austin Dewey, Sr., Waverly-Shell Rock; Justus Williams, Jr., Norwalk.

P – Jai Jensen, Sr., Clinton HS.

Ret – CJ Hisler, Jr., Webster City

Def Util – Noah Stortz, Sr., Decorah High School

Third Team

QB – Jack Clemens, Sr., Western Dubuque, Epworth.

RB/FB – Jaxon Cherry So., Webster City; Nolan Clayberg, Sr., Pella; Darius Willis-Newell, Sr., IC Liberty.

WR/TE – Joseph Bockman, Sr., Decorah High School; Brayden Loftin, Sr., Lewis Central; Braeden Carlson, Jr., Norwalk.

OL – Noah Allen, Sr., Cedar Rapids Washington; Jacob Nichols, Jr., Newton; Tommy Reinwart, Sr., Cedar Rapids Xavier; Max Beckman, Sr., IC Liberty; Noah Mulford, Jr., Norwalk.

K – Luke Hardman, So., Pella.

Off Util – Connor Carver, Jr., Fort Dodge.

DL – Evan Schmidt, Sr., Spencer; Joseph Hjelle, Sr., Decorah High School; Brock Turner, Sr., Bondurant-Farrar; Andy Kram, Sr., Cedar Rapids Xavier.

LB – Jace Ulrich, Sr., Fort Dodge; Gage Freeman, Sr., Clear Creek Amana; John Powers, Jr., Bondurant-Farrar; Ryan Campbell, Sr., North Scott High School

DB – Karter Petzenhauser, Sr., Spencer; Watts McBride, Jr., Cedar Rapids Washington; Tysen Barkema, Jr., Bondurant-Farrar; Ky Pearson, Sr., Norwalk.

P – Simon Ott, Jr., Waverly-Shell Rock.

Ret – Tate Johnson, Sr., Fort Madison

Def Util Alex Mota, Jr., Marion High School

Class 5A

First Team

QB – Jaxon Dailey, Sr., Southeast Polk.

RB/FB – Colin Kadolph, Sr., Ankeny; Mason Applegate, Sr., Iowa City West; Abu Sama, Jr., Southeast Polk.

WR/TE – Brady McCullough, Sr., Ankeny; Eli Rairdon, Sr., Valley West Des Moines; Cole Filloon, Sr., Southeast Polk.

OL – Gabe Burkle, Sr., Cedar Rapids Prairie; Antonio Espino Sr., Ankeny; Ethan Mills, Sr., Cedar Rapids Kennedy; Cade Borud, Sr., Southeast Polk High School; Kadyn Proctor, Jr., Southeast Polk; Luke Vonderhaar, Sr., Pleasant Valley.

K – Max Pelham, Sr., Ankeny.

Off Util – Jack Gilligan, Sr., Dubuque Senior.

DL – Ben Reiland, Sr., Waukee Northwest; Braden Simonsen, Sr., Ankeny; Jaylen Pettus, Sr., Dowling Catholic; Luke Gaffney, Sr., Linn Mar.

LB – Tamden Webb-Tate, Sr., Ankeny; Ben Kueter Jr., Iowa City High School; Andrew Reed, Sr., Southeast Polk; Rusty VanWetzinga, Jr., Pleasant Valley.

DB – Jeron Senters, Sr., Cedar Rapids Kennedy; Gable Mitchell, Sr., Iowa City High; Xavier Nwankpa, Sr., Southeast Polk High School.

P – Michael Ray, Sr., Davenport West.

Ret – Graham Friedrichsen, Sr., Urbandale

Def Util – Cole Garwood Jr., Urbandale

Second Team

QB – JJ Kohl, Jr., Ankeny.

RB/FB – Darren Richardson, Sr., Iowa City High; Carter Henderson, Jr., Linn-Mar; Danny Rankins Jr., Sr., Valley West Des Moines.

WR/TE – Kai Black, Jr., Urbandale; Carson Brown, Sr., Dowling Catholic; Cameron Guenther, Sr., Linn-Mar.

OL – Cael Winter, Jr., Waukee Northwest; Joe Kingston, Jr., Ankeny; Hank Lucas, Sr., Valley West Des Moines; Brennan Matthews, Sr., Waukee; Aaron Stalkfleet, Sr., Iowa City High; Aiden Kilstrom, Sr., Pleasant Valley

K – Diego Leon, Sr., Dowling Catholic.

Off Util – Brandon Vlcko, Sr., Cedar Rapids Prairie.

DL – Nick Wells, Jr., Sioux City East; Andrew Meyer, Jr., Cedar Rapids Kennedy; Morris Konneh, Sr., Waukee; Draven Woods, So., Southeast Polk High School.

LB – Dean Gavin, Sr., Ankeny; Jackson Penningroth, Sr., Ankeny; Alex Koch, Sr., Cedar Rapids Kennedy; Bradly Hill, Sr., Bettendorf High School.

DB – Will Cornwell, Sr., Ankeny; Jack Wattier, Sr., Urbandale; Trey Porter, Sr., Ankeny Centennial; Caleb Raisty; Sr., Cedar Falls.

P – McKade Jelinek, Sr., Linn Mar.

Ret – Nick Rebick, Jr., Marshalltown.

Def Util – Jamison Patton, Jr., Roosevelt Des Moines.

Third Team

QB – Mason Morrow, Sr., Valley West Des Moines.

RB/FB Jazan Williams, Jr., Cedar Rapids Kennedy; Drew Benson, Jr., Sioux City West; Dion Hutch, Sr., Valley West Des Moines.

WR/TE – Kelynn Jacobsen, Jr., Sioux City East; Brenden Linde, Sr., Cedar Rapids Kennedy; Cooper Nicholson, Jr., Dowling Catholic

OL – Nathan Jacobs, Sr., Urbandale; Luke Schumacher, Sr., Waukee Northwest; Drew Monsivais, Jr., Ankeny; Jackson Mueller, Sr., Johnston; Liam Becher, Sr., Iowa City West; Ryan Saddler, Sr., Pleasant Valley.

K – Max Bartachek, Jr., Waukee.

Off Util – Carson Renken, Sr., Waukee Northwest.

DL – Jacob Auen, Sr., Valley West Des Moines; TaeShon McDaniels, Sr., Iowa City High; Joey VanWetzinga, Fr., Pleasant Valley; Andrew DePaepe, Jr., Pleasant Valley.

LB – Chase Lamb, So., Waukee Northwest; Drew Henderson, Sr., Valley West Des Moines; John Klosterman, Sr., Iowa City High; Clayton Musynski, Sr., Linn Mar.

DB – Keegan Andriano, Sr., Ankeny Centennial; Payton Betts, Jr., Waukeel Mitchell Schares Sr., Cedar Rapids Kennedy; Tyree Gardner, Sr., Waterloo West.

Ret – Landon Sauser, Sr., Dubuque Senior.

Def Util – Maguire Jones, Sr., Cedar Rapids Prairie.