Fog/Mist and Windy
39°FFog/Mist and WindyFull Forecast
Pro Football Weekly Updated Draft Guide

EU boys juggle lineup Tuesday

Published: Friday, April 21, 2017 5:39 a.m. CDT • Updated: Friday, April 21, 2017 5:57 a.m. CDT
Caption
(CNA photo by RYAN KRONBERG)
East Union's Gabe Nixon pushes down the home stretch during Tuesday's Interstate 35 boys track and field meet in Truro.

TRURO —East Union shuffled the lineup around quite a bit from earlier meet this season at Tuesday’s Interstate 35 boys invitational.

Coach James Hardy and the staff used the meet as an opportunity to experiment with the Pride of Iowa and state qualifying meets upcoming.

“This meet gives us an opportunity close to the midseason to align with some things we’re possibly going to do for districts and Pride of Iowa that would be competitive in the conference as well as possibly state qualifying night,” Hardy said. “We looked at a night like this for an opportunity to see speed on the track, combinations not necessarily to score points, but what combinations might work when we’re looking at those upcoming bigger meets where we need to be more competitive on a bigger scale.”

Others were allowed to try their skills in other events.

“Some kids that normally do hurdles and long distance did other events,” Hardy said. “It gives them an opportunity to rejuvenate themselves, work on some other facets, sprints and open or another relay that they don’t normally do.”

The Eagles were second in the 4x800-meter relay and 4x400 relay, with Casey Walter second in the high jump. Gabe Nixon was third in the 400 and fourth in the 200. The sprint medley relay was fourth. Matthew Wittstock took fifth in the 400 hurdles and Brayden Martinez was sixth in the shot put.

“Gabe ran some good 800s. Casey continues to push for that 5-8 level,” Hardy said. “We saw some good things overall.”

Lenox was led by a second-place effort from the 4x100-meter relay and a third from the 4x400 relay. Blake Rychnovsky was fourth in the 3,200, Brenden Christensen was fourth in the 110 high hurdles. Aaron Schmitz was fifth in the 200 and sixth in the long jump, 

Discus — 1. Jonathan Papiana, North, 117-3; 5. Trevor Thronburgh, I-35, 105-8; 6. Sam Zaragoza, Clarke, 15-6; 7. Trey Whipple, Len, 104-6; 8. Brenden Christensen, 102-0; 9. Grant Wishon, Clarke, 101-5; 11. Dante Arzani, I-35, 98-07; 12. Brayden Martinez, EU, 93-3; 14. Kole Seales, EU, 87-5; 15. Ryan Baudler, NV, 78-9; 16. Colton Mitchell, EU, 78-3; 18. Tyke Walker, CD, 77-0; 19. Mitchel Schaefer, NV, 75-11; 20. Tyler Flowers, NV, 74-2.

High Jump — 1. Cauy Spidle, CD, 6-2.25; 2. Casey Walter, EU, 5-6; Colton Oser, I-35, 5-4; 4. Brody Erlandson, NV, 5-4; 5. Byron Rivera, Clarke, 5-2; 5. Kolten Johnson, CD, 5-2; 5. Zach Capps, I-35, 5-2.

Long Jump — 1. Tyler Davism CD, 19-0.75; 2. Cole Pedersen, CD, 18-8.5; Payton Winship, Clarke, 18-8.25; 4. Jack Smith, I-35, 18-6; 6. Aaron Schmitz, Len, 17-11; 7. Beau Weinheimer, NV, 17-10.50; 9. 10. Brady Hilpipre, NV, 16-5.5; 13. Carlos Yanez, Clarke, 15-1.5; 14. Spencer Pontolilo, I-35, 15-1; 14. Kolby Hewlett, CD, 15-1; 16. Ethan Sheley, Len, 14-7; 17. Austin Lundy, NV, 14-6.5; 18. Braedon Feehan, Clarke, 14-1.5.

Shot put — 1. Jared Dollison, North, 44-10; 3. Grant Wishon, Clarke, 41-0; 4. Dante Arzani, I-35, 37-5; 6. Brayden Martinez, EU, 36-10; 8. Sam Donaldson, Len 35-10; 9. Trey Whipple, Len, 35-5; 10. Tyke Walker, CD, 35-4; 11. Nick Ellis, I-35, 35-3; 12. Grant Atwood, CD, 35-2; 13. Ryan Baudler, NV 34-1.5; 16. Tyler Flowers, NV, 33-0; 17. Antonio Arzani, I-35, 32-9; 18. Kole Seales, EU, 32-2; 21. Edwin Moreno, Len, 31-11; 22. Samuel Crees, 31-4; 23. Mitchel Schaefer, NV, 31-2; 24. Juan Perez, Clarke, 29-6.5; 25. Wyatt Jones, I-35, 28-11; 26. Cauy Miller, Len, 28-6; 28. Clay Hohertz, NV, 25-11; 29. Brody Grandfield, EU, 25-2.

800 sprint medley — 1. Interstate 35, 1:42.60; 3. Central Decatur, 1:42.96; 5. Lenox, 1:47.58; 6.8. Clarke, 1:50.37; 9. East Union, 1:54.05.

3200 meter run — 1. Dominic Cresta, I-35, 10:13.62; 2. Brycen Wallace, NV, 10:16.25; 3. Shane Breheny, NV, 10:29.74; 4. Blake Rychnovsky, Len, 14:14.22.

4x800 — 1. Nodaway Valley, 9:12.29; 2. East Union, 9:29.69; 3. Clarke, 9:31.86; 4. Central Decatur, 9:43.58; 5. Interstate 35, 9:49.75; 8. Lenox, 11:12.04.

Shuttle hurdle relay — 1. Central Decatur, 1:01.84; 2. Nodaway Valley, 1:09.40; 4. Clarke, 1:13.54; 5. Lenox, 1:1.05.

100 meter dash — 1. Kameron Rusell, North, 11.26; 3. Mason Cassady, I-35, 11.76; Jared Corder, NV, 11.95; 6. Byron Rivera, Clarke, 12.22; 12. Kade Kelso, CD, 12.71; 13. Brady Hilpire, NV, 12.81; 14. Spencer Pontolilo, I-35, 13.05; 15. Tyler Flowers, NV, 13.09; 16. Andrew Barnard, Clarke, 13.11; 17. Carter Still, Len, 13.25; 18. Craig Beavers, CD, 13.26; 19. Samuel Crees, Clarke, 13.28; 20. Levi Parrott, EU, 13.49; 22. Derek Venteicher, Len, 14.07; 23. Isaac Hall, CD, 14.13; 24. Dillon Mendez, Len, 15.15; 25. Levi Exline, EU, 15.26; 26. Adam Burkhead, I-35, 15.71; 27. Riley Dykstra, I-35, 20.16.

1600 distance medley — 1. Brayten Funke, NV, 4:50.86. 2. Dominic Cresta, I-35, 4:52.35; 3. Shane Breheny, NV, 4:57.63; 4. Brycen Wallace, NV, 5:01.75; 5. Matthew Dickinson, NV, 5:06.11; 6. Tyler Breheny, NV, 5:07.08; 7. Josh Baudler, NV, 5:11.25; 8. Skyler Rawlings, NV, 5;22.36; 9. Nick Bishop, CD, 5:39.40; 12. Amanuel Fry, Clarke, 5:54.06; 14. Cody Parish, I-35, 5:56.74; 15. Braydon Holder, NV, 6:01.98; 17. Jhordan Montiel, Len, 6:13.54; 18. Colby Harris, NV, 6:15.34; 19. Blake Rychnovsky, Len, 6:25.64.

400 meter dash — 1. Kameron Rusell, North, 50.31; 2. Jared Corderm, NV, 52.51; 3. Gabe Nixon, EU, 53.60; 4. Humberto Arellano, Clarke, 53.86; 5. Grant Richardson, I-35, 53.93; 7. Andy Hurtado, Clarke, 56.06; 8. Brayten Funke, NV, 57.40; 10. Tre Jackson, I-35, 59.20; 14. Braydon Holder, NV, 1:03.57; 15. Dakota Davis, CD, 1:03.81; 16. Ethan Sheley, Len, 1:05.43; 17. Isaac Hall, CD, 1:06.10; 18. Zane Olson, I-35, 1:08.10; 19. Colton Mitchell, EU, 1:09.58; 20. Levi Exline, EU, 1:10.83; 21. Luke Flickinger, I-35, 1:11.10; 22. Colby Harris, NV, 1:11.28.

4x200 meter relay — 1. Central Decatur, 1:41.41; 2. Interstate 35, 1:41.46; 4. Nodaway Valley, 1:44.57; 6. Lenox, 1:45.13; 8. East Union, 1:48.94; 9. Clarke, 1:49.22.

110 meter hurdles — 1. Tyler Davis, CD, 16.05; 3. Aryll Shantz, NV, 17.34; 4. Brenden Christensen, 17.84; 7. Nicholas McVey, Clarke, 19.58; 9. Hunter Ernst, NV, 21.18.

800 meter run — 1. Jared Corder, NV, 2:08.12; 2. Brayten Funke, NV, 2:10.65; 3. Mason Gossman, EU, 2:11.03; 4. Dominic Cresta, I-35, 2:11.40; 6. Amaneul Fry, Clarke, 2:15.09; 7. Spencer Lamb, NV, 2:16.38; 10. Tre Jackson, I-35, 2:21.58; 13. Parker Hardy, Clarke, 2:32.04; 14. Logan Messenger, I-35, 2:34.74; 15. Braydon Holder, NV, 2:36.43; 16. Logan Peterson, I-35, 2:37.54; 19. Colton Mitchell, EU. 2:52.86.

200 meter dash — 1. Kameron Rusell, North, 22.82; 3. Jared Corder, NV, 23.90; 4. Gabe Nixon, EU, 24.15; 5. Aaron Schmitz, Len, 24.19; 6. Humberto Arellano, Clarke, 24.26; 8. Payton Winship, Clarke, 25.10; 9. Brody Erlandson, NV, 25.23; 11. Chase Miner, CD, 25.57; 12. Jack Smith, I-35, 25.60; 14. Mason Shoemaker, NV, 26.23; 17. Austin Wilson, NV, 27.37; 18. Dante Arzani, I-35, 27.66; 19. Kolby Hewlett, CD, 27.87; 20. Ethan Sheley, Len, 27.95; 21. Andew Barnard, Clarke, 28.00; 22. Brogan Bundt, CD, 28.25; 23. Jake Flickinger, I-35, 29.33; 24. Doug McClain, Len, 29.64; 25. Jacob Ocheltree, I-35, 30.72; 26. Brody Grandfield, EU, 36.05.

400 meter hurdles — 1. Devin King, North, 1:00.07; 2. Beau Weinheimer, NV, 1:02.65; 3. Jacob Hughes, I-35, 1:03.98; 5. Matthew Wittstock, EU, 1:05.90; 7. Aryll Shantz, NV, 1:06.73; 10. Nicholas McVey, Clarke, 1:010.15; 11. Kolby Hansen, Clarke, 1:12.12; 12. Frank Cruz, Len, 1:17.41.

1600 meter run — 1. Brayten Funke, NV, 4:50.86; 2. Dominic Cresta, 4:52.35; 3. Shane Breheny, NV, 4:57.63; 4. Brycen Wallace, NV, 5:01.75; 5. Matthew Dickinson, NV, 5:06.11; 6. Tyler Breheny, NV, 5:07.08; 7. Josh Baudler, NV, 5:11.25; 8. Skyler Rawlings, NV, 5:22.36; 9. Nick Bishop, CD, 5:39.40; 12. Amanuel Fry, Clarke, 5:54.06; 14. Cody Parish, I-35, 5:56.74; 15. Braydon, NV, 6:01.98; 17. Jhordan Montiel, Len, 6:13.54; 18. Colby Harris, NV, 6:15.34; 19. Blake Rychnovsky, Len, 6:25.64.

4x100 relay — 1. Clarke, 47.65; 2. Lenox, 49.10; 4. Central Decatur, 50.03; 5. Interstate 35, 50.80; 6. Nodaway Valley, 51.79; 7. East Union, 52.58.

4x400 relay — 1. Nodaway Valley, 9:12.29; 2. East Union 9:29.69; 3. Clarke, 9:31.86; 4. Central Decatur, 9:43.58; 5. Interstate 35, 9:49.75; 8. Lenox, 11:12.04.

Previous Page|1|2|3|Next Page

More News

Comments

Reader Poll

Which is your favorite spring sporting event?
March Madness basketball tournament
The Masters golf tournament
Major League Baseball opening day
Other